DOLOPHOS 15®
17185
page-template-default,page,page-id-17185,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17452

DOLOPHOS 15®

baner_podstrony_dolophos_15

DOLOPHOS 15® granulowany nawóz fosforowy z magnezem i wapniem, niezbędnych do nawożenia roślin. Nawóz fosforowy o działaniu zasadowym zawierający ok. 2,7 kg CaO na 1 kg P2O5 Fosfor, wapń i magnez w odpowiednim stosunku dla roslin.

15% P2O5 fosforu rozpuszczalnego w kwasach mineralnych
9% P2O5 fosforu rozpuszczalnego w  2 % kwasie mrówkowym
65% CaCO3 – węglan wapnia
15% MgCO3 – węglan magnezu
46% CaO – minimalna zawartość składnika CaO

 

DOLOPHOS 15® jest stosowany głównie do nawożenia gleby kwaśnej, ale może również stosować na gleb lekko kwaśnych i obojętnych. Składniki fosforu, wapnia i magnezu reaguje wolniej, co jest szczególnie przydatne dla lżejszych i średnich gleb. Najlepszy czas na stosowanie Dolophosu 15 po zbiorach przed orką jesienną w czasie przygotowanie gleby do siewu lub wiosną podczas zabiegów przedsiewnych. Nawóz może być wykorzystywany przede wszystkim do nawożenia fosforowego dla wszystkich roślin uprawnych.

 

Zalecana roczna dawka Dolophosu DOLOPHOS 15®  :

  • rzepak ozimy – 500 kg/ha
  • burak cukrowy – 600 kg/ha
  • zboża – 400 kg/ha
  • ziemniaki – 400 kg/ha
  • jęczmień – 300 kg/ha
  • kukurydza – 400 kg/ha

 

Nawozy fosforowe wywierają silny wpływ na jakość plonu, natomiast w mniejszym stopniu zwiększają jego ilość. Ponadto wpływają na efektywność nawożenia azotem. Przy niedoborze fosforu rośliny są sztywne, bardziej kruche, a więc podatne na złamanie.
Fosfor w roślinie występuje głównie w połączeniach ze związkami organicznymi. Najwięcej fosforu zawierają nasiona. Nawożenie fosforem w powiązaniu z potasem zwiększa mrozoodporność i zmniejsza wylęganie. Ponadto fosfor korzystnie wpływa na ukorzenianie się roślin i krzewienie zbóż.